Tag Archives: competition results

Results – August 2017

The August 2017 Member Competition was open themed and judged by Amy Cooper.

To enter future photo club competitions, please join and then submit your images. If it’s your first time submitting, please be sure to review the competition rules.

Class 1

There were 30 Class 1 submissions with 7 awards (1st, 2nd, 3rd, and 4 honorable mentions).

1st – Woman of Dusk by Hannah Leblanc

Woman of Dusk by Hannah Leblanc

2nd – Bird on the Water by Anthony Charles

Bird on the Water by Anthony Charles

3rd – Rocking Rooster by Anthony Charles

Rocking Rooster by Anthony Charles

Honorable Mention – Overlook by Patti Mitchell

Overlook by Patti Mitchell

Honorable Mention – Flap by Patti Mitchell

Flap by Patti Mitchell

Honorable Mention – Ready for the Rain by Michele Johnson

Ready for the Rain by Michele Johnson

Honorable Mention – Punks on Parade by Brian Nixon

Punks On Parade by Brian Nixon

Class 2

There were 18 Class 2 submissions with 4 awards (1st, 2nd, 3rd, and honorable mention).

1st – Gary by Russ Morris

Gary by Russ Morris

2nd – My Favorite Tabby by Kimberly Fore

My Favorite Tabby by Kimberly Fore

3rd – They Get Around by Joshua Guenther

They Get Around by Joshua Guenther

Honorable Mention – Tiny white flowers by Russ Morris

Tiny white flowers by Russ Morris

 

Results – July 2017

The July 2017 Member Competition theme was Moment of Impact and judged by Rick Kent. To enter future photo club competitions, please join and then submit your images. If it’s your first time submitting, please be sure to review the competition rules.

Class 1

There were 26 Class 1 submissions with 5 awards (1st, 2nd, 3rd, and 2 honorable mentions).

1st – Kapow by Chloe Hunter

kapow by ChloeHunter

2nd – Mega Moments by Marsha Robinson

Mega Moments by Marsha Robinson

3rd – Orange Slice One by Anthony Charles

Orange Slice One by Anthony Charles

Honorable Mention – Heron Diving for Dinner by Patti Mitchell

Heron Diving For Dinner by Patti Mitchell

Honorable Mention – Cymbal CRASH by Evelyn Bunton

Cymbal CRASH by Evelyn Bunton

Class 2

There were 14 Class 2 submissions with 3 awards (1st, 2nd, and 3rd).

1st – Eat With Nifty Socks by Eric Edge

Eat With Nifty Socks by Eric Edge

2nd – Jenna Spike by Josh Baker

Jenna Spike by Josh Baker

3rd – Wrecked by Bill Bunton

Wrecked by Bill Bunton

Results – June 2017

The June 2017 Member Competition was open themed and judged by Josh Baker. To enter future photo club competitions, please join and then submit your images. Be sure and review the photo competition rules if it is your first time submitting.

Class 1

There were 16 Class 1 entries with 4 awards (1st, 2nd, 3rd, and honorable mention).

1st – Just Enough Snow the Head by Cynthia Stein

Just Enough Snow the Head by Cynthia Stein - North Austin Photo Club

2nd – Ghost Portrait by Brian Nixon

Ghost Portrait by Brian Nixon - Pflugerville Photo Club

3rd – Are You Listening by Patti Mitchell

Are You Listening by Patti Mitchell - Round Rock Photo Club

Honorable Mention – Summer Reflections by Stacy Wells

Summer Reflections by Stacy Wells - Austin Photo Club

 

Class 2

There were 10 Class 1 entries with 2 awards (1st and 2nd).

1st – Where We Once Stood by Shawn Hutcherson

Where we once stood by Shawn Hutcherson - Austin Photo Competition

2nd – French Fries by Ashley Piel

FrenchFries by Ashley Piel - Taylor Photo Club

 

Results – April 2017

April’s North Austin Pƒotographic Society photo competition was open themed and judged by our speaker for the evening, George Brainard.

Class 1

We had 23 Class 1 entries with 6 awards (1st, 2nd, 3rd, and 3 honorable mentions).

1st – Galveston Tern by Ken Brennan

Galveston Tern by Ken Brennan

2nd – Curves in the Dunes by Shawn Hutcherson

Curves in Dunes by Shawn Hutcherson

3rd – Battleship Wisconsin by Shawn Hutcherson

Battleship Wisconsin by Shawn Hutcherson

Honorable Mention – Balcony Life by Cynthia Stein

Balcony Life by Cynthia Stein

Honorable Mention – Schwabacker’s Landing by Jerry Zerbst

Schwabacker's Landing by Jerry Zerbst

Honorable Mention – Georgetown Bluebird by Ken Brennan

Georgetown Bluebird by Ken Brennan

 

Class 2

We had 13 Class 2 entries with 3 awards (1st, 2nd, and 3rd).

1st – Tracks in the Sands by Andrew Fritz

Tracks in the Sand by Andrew Fritz

2nd – Desert Queen by Josh Baker

Desert Queen by Josh Baker

3rd – Boxcar Girl by Josh Baker

Boxcar Girl by Josh Baker

Results – February 2017

Class 1

We had 28 Class 1 entries with 7 awards (1st, 2nd, and 3rd, plus 4 honorable mentions).

1st – Mountain Wild Flowers by Carol McAllen

Mountain Wild Flowers by Carol McAllen

2nd – Rainy Day in Reykjavik by Cynthia Stein

Rainy Day in Reykjavik by Cynthia Stein

3rd – Firey Words by Chloe Hunter

Firey Words by Chloe Hunter

Honorable Mention – House on the Plains by Cynthia Stein

House on the Plains by Cynthia Stein

Honorable Mention – Family by Jasper Yuen

Family by Jasper Yuen

Honorable Mention – Light Rain by Joshua Guenther

Light Rain by Joshua Guenther

Honorable Mention – TEX by Katie Lewis

TEX by Katie Lewis

Class 2

We had 18 Class 2 entries with 4 awards (1st, 2nd and 3rd, plus 1 honorable mention).

1st – Golf on the Edge, 2011 by Josh Baker

Golf on the Edge, 2011 by Josh Baker

2nd – Ste Rural by Kimberly Fore

Ste Rural by Kimberly Fore

3rd – A Quiet Moment by Stephanie Sharif

A Quiet Moment by Stephanie Sharif

Honorable Mention – Smooch by Russ Morris

Smooch by Russ Morris

Results – January 2017

Class 1

We had 20 Class 1 entries with 5 awards (1st, 2nd and 3rd, plus 2 honorable mentions).

1st – Forsaken by Joshua Guenther

Forsaken, Joshua Guenther

2nd – Skimmers take flight! by Dennis Eisenberg

Skimmers take flight!, Dennis Eisenberg

3rd – Leaf by Russ Morris

Leaf, Russ Morris

Honorable Mention – Hey, There by Vickie Flaugher

Hey, There, Vickie Flaugher

Honorable Mention – Super Moon by Shawn Hutcherson

Super Moon, Shawn Hutcherson

Class 2

We had 10 Class 2 entries with 2 awards (1st and 2nd).

1st – Screw by Bill Bunton

Screw, Bill Bunton

2nd – Turning In by Bill Bunton

Turning In, Bill Bunton

Results – November 2016

November’s competition was open (no theme). Our guest judges were Greg Burger & Robert Backman from Precision Camera.

Class 1

We had 17 Class 1 entries with 4 awards (1st, 2nd and 3rd, honorable mention).

1st – Ginger on Track by Brian Nixon

brian-nixonginger-on-track

2nd – The Barber by Brian Nixon

brian-nixonthe-barber

3rd – Knock Out by Russ Morris

russ-morrisknock-out

Honorable Mention – Rae by Malinda Baum

(did not grant permission to display on site)

Class 2

We had 8 Class 2 entries with 2 awards (1st and 2nd).

1st – Moon Light Canyon by Andrew Fritz

andrew-fritzmoon-light-canyon

2nd – Shirley by Joshua Guenther

joshua-guenthershirley