Tag Archives: winners

Results – April 2017

April’s North Austin Pƒotographic Society photo competition was open themed and judged by our speaker for the evening, George Brainard.

Class 1

We had 23 Class 1 entries with 6 awards (1st, 2nd, 3rd, and 3 honorable mentions).

1st – Galveston Tern by Ken Brennan

Galveston Tern by Ken Brennan

2nd – Curves in the Dunes by Shawn Hutcherson

Curves in Dunes by Shawn Hutcherson

3rd – Battleship Wisconsin by Shawn Hutcherson

Battleship Wisconsin by Shawn Hutcherson

Honorable Mention – Balcony Life by Cynthia Stein

Balcony Life by Cynthia Stein

Honorable Mention – Schwabacker’s Landing by Jerry Zerbst

Schwabacker's Landing by Jerry Zerbst

Honorable Mention – Georgetown Bluebird by Ken Brennan

Georgetown Bluebird by Ken Brennan

 

Class 2

We had 13 Class 2 entries with 3 awards (1st, 2nd, and 3rd).

1st – Tracks in the Sands by Andrew Fritz

Tracks in the Sand by Andrew Fritz

2nd – Desert Queen by Josh Baker

Desert Queen by Josh Baker

3rd – Boxcar Girl by Josh Baker

Boxcar Girl by Josh Baker

Results – March 2017

The March 2017 Member Competition was judged by Geoff Hammond.

Our theme was “Colorful: Images that show your use of color in the most imaginative ways.”

Class 1

We had 20 Class 1 entries with 5 awards (1st, 2nd, and 3rd, plus 2 honorable mentions).

1st – Ecuadorian Jewel Long-Tailed Sylph by Patti Mitchell

Ecuadorian Jewel - Long-Tailed Sylph by Patti Mitchell

2nd – Pop by Chloe Hunter

Pop! by Chloe Hunter

3rd – Pie Town by Shawn Hutcherson

Pie Town by Shawn Hutcherson
Honorable Mention – A Long Walk Home by Cynthia Stein

A Long Walk Home by Cynthia Stein
Honorable Mention – Three Irises by Anthony Charles

Three Irises by Anthony Charles

Class 2

We had 11 Class 2 entries with 2 awards (1st and 2nd).

1st – Vette by Andrew Fritz

Vette by Andrew Fritz

2nd – Pow! by Josh Baker

Pow by Josh Baker

Results – January 2017

Class 1

We had 20 Class 1 entries with 5 awards (1st, 2nd and 3rd, plus 2 honorable mentions).

1st – Forsaken by Joshua Guenther

Forsaken, Joshua Guenther

2nd – Skimmers take flight! by Dennis Eisenberg

Skimmers take flight!, Dennis Eisenberg

3rd – Leaf by Russ Morris

Leaf, Russ Morris

Honorable Mention – Hey, There by Vickie Flaugher

Hey, There, Vickie Flaugher

Honorable Mention – Super Moon by Shawn Hutcherson

Super Moon, Shawn Hutcherson

Class 2

We had 10 Class 2 entries with 2 awards (1st and 2nd).

1st – Screw by Bill Bunton

Screw, Bill Bunton

2nd – Turning In by Bill Bunton

Turning In, Bill Bunton

Results – November 2016

November’s competition was open (no theme). Our guest judges were Greg Burger & Robert Backman from Precision Camera.

Class 1

We had 17 Class 1 entries with 4 awards (1st, 2nd and 3rd, honorable mention).

1st – Ginger on Track by Brian Nixon

brian-nixonginger-on-track

2nd – The Barber by Brian Nixon

brian-nixonthe-barber

3rd – Knock Out by Russ Morris

russ-morrisknock-out

Honorable Mention – Rae by Malinda Baum

(did not grant permission to display on site)

Class 2

We had 8 Class 2 entries with 2 awards (1st and 2nd).

1st – Moon Light Canyon by Andrew Fritz

andrew-fritzmoon-light-canyon

2nd – Shirley by Joshua Guenther

joshua-guenthershirley

Results – January 2016

Our second competition was judged by Geoff Hammond, a classically trained photographer working for clients, producing stock photography and who has a background evaluating images for iStock Photo. We had 22 entries and gave out 6 awards, 1st, 2nd, 3rd and 3 honorable mentions. The winning images are below.

1st Place – The Astrophotographer by Andrew Fritz

Andrew Fritz - The Astrophotographer

The judge’s paraphrased thoughts on why this image won:

While the technical skill of this image is obvious, the feeling communicated is what completes this image. There is a definite sense of awe from the silhouetted photographer.

2nd – Najatt in Gold by Joshua Baker

Joshua Baker - Najatt in Gold

3rd – Proud Fella by Travis Johnson

Travis Johnson - Proud Fella

Honorable Mentions