Category Archives: Competition Results

Results – May 2017

The May 2017 Member Competition was judged by Tani James.

Our theme this month was Spring Explosion.

Class 1

We had 18 Class 1 entries with 4 awards (1st, 2nd, 3rd, and Honorable Mention).

1st – The Collector by Patti Mitchell

2nd – Pink Drink by Chloe Hunter

3rd – Glitter Excitement by Chloe Hunter

Honorable Mention – Color Explosion by Ken Brennan

Class 2

We had 13 Class 2 entries with 3 awards (1st, 2nd, and 3rd).

1st – Christmas in San Antonio by Chris Cina

2nd – Sunny by Russ Morris

3rd – Flower Power by Emily Crowell Stevens

Results – April 2017

April’s North Austin Pƒotographic Society photo competition was open themed and judged by our speaker for the evening, George Brainard.

Class 1

We had 23 Class 1 entries with 6 awards (1st, 2nd, 3rd, and 3 honorable mentions).

1st – Galveston Tern by Ken Brennan

Galveston Tern by Ken Brennan

2nd – Curves in the Dunes by Shawn Hutcherson

Curves in Dunes by Shawn Hutcherson

3rd – Battleship Wisconsin by Shawn Hutcherson

Battleship Wisconsin by Shawn Hutcherson

Honorable Mention – Balcony Life by Cynthia Stein

Balcony Life by Cynthia Stein

Honorable Mention – Schwabacker’s Landing by Jerry Zerbst

Schwabacker's Landing by Jerry Zerbst

Honorable Mention – Georgetown Bluebird by Ken Brennan

Georgetown Bluebird by Ken Brennan

 

Class 2

We had 13 Class 2 entries with 3 awards (1st, 2nd, and 3rd).

1st – Tracks in the Sands by Andrew Fritz

Tracks in the Sand by Andrew Fritz

2nd – Desert Queen by Josh Baker

Desert Queen by Josh Baker

3rd – Boxcar Girl by Josh Baker

Boxcar Girl by Josh Baker

Results – March 2017

The March 2017 Member Competition was judged by Geoff Hammond.

Our theme was “Colorful: Images that show your use of color in the most imaginative ways.”

Class 1

We had 20 Class 1 entries with 5 awards (1st, 2nd, and 3rd, plus 2 honorable mentions).

1st – Ecuadorian Jewel Long-Tailed Sylph by Patti Mitchell

Ecuadorian Jewel - Long-Tailed Sylph by Patti Mitchell

2nd – Pop by Chloe Hunter

Pop! by Chloe Hunter

3rd – Pie Town by Shawn Hutcherson

Pie Town by Shawn Hutcherson
Honorable Mention – A Long Walk Home by Cynthia Stein

A Long Walk Home by Cynthia Stein
Honorable Mention – Three Irises by Anthony Charles

Three Irises by Anthony Charles

Class 2

We had 11 Class 2 entries with 2 awards (1st and 2nd).

1st – Vette by Andrew Fritz

Vette by Andrew Fritz

2nd – Pow! by Josh Baker

Pow by Josh Baker

Results – February 2017

Class 1

We had 28 Class 1 entries with 7 awards (1st, 2nd, and 3rd, plus 4 honorable mentions).

1st – Mountain Wild Flowers by Carol McAllen

Mountain Wild Flowers by Carol McAllen

2nd – Rainy Day in Reykjavik by Cynthia Stein

Rainy Day in Reykjavik by Cynthia Stein

3rd – Firey Words by Chloe Hunter

Firey Words by Chloe Hunter

Honorable Mention – House on the Plains by Cynthia Stein

House on the Plains by Cynthia Stein

Honorable Mention – Family by Jasper Yuen

Family by Jasper Yuen

Honorable Mention – Light Rain by Joshua Guenther

Light Rain by Joshua Guenther

Honorable Mention – TEX by Katie Lewis

TEX by Katie Lewis

Class 2

We had 18 Class 2 entries with 4 awards (1st, 2nd and 3rd, plus 1 honorable mention).

1st – Golf on the Edge, 2011 by Josh Baker

Golf on the Edge, 2011 by Josh Baker

2nd – Ste Rural by Kimberly Fore

Ste Rural by Kimberly Fore

3rd – A Quiet Moment by Stephanie Sharif

A Quiet Moment by Stephanie Sharif

Honorable Mention – Smooch by Russ Morris

Smooch by Russ Morris

Results – January 2017

Class 1

We had 20 Class 1 entries with 5 awards (1st, 2nd and 3rd, plus 2 honorable mentions).

1st – Forsaken by Joshua Guenther

Forsaken, Joshua Guenther

2nd – Skimmers take flight! by Dennis Eisenberg

Skimmers take flight!, Dennis Eisenberg

3rd – Leaf by Russ Morris

Leaf, Russ Morris

Honorable Mention – Hey, There by Vickie Flaugher

Hey, There, Vickie Flaugher

Honorable Mention – Super Moon by Shawn Hutcherson

Super Moon, Shawn Hutcherson

Class 2

We had 10 Class 2 entries with 2 awards (1st and 2nd).

1st – Screw by Bill Bunton

Screw, Bill Bunton

2nd – Turning In by Bill Bunton

Turning In, Bill Bunton

2016 NAPƒS People’s Choice Awards

The December 1, 2016 meeting at The Green Red Barn celebrated our club’s inaugural People’s Choice Awards. Members in attendance voted for 6 of their favorite images from 82 competition winners selected at meetings throughout the past year.

Congratulations to all, and thank you to those attending and voting.

This year’s award for top photograph was split between two members, Chris Cina for her shot titled “I Hear the Train A Coming,” and Dennis Eisenberg for his shot titled “Sunset at the Fishing Pier.” They each received 7 votes.

Chris Cina, I Hear the Train A Coming

1st-chris-cinai-hear-the-train-a-coming

Dennis Eisenberg, Sunset at the Fishing Pier

Catgrams

“Proud Fella,” by Travis Johnson received 6 votes.

2nd-travis-johnson-proud-fella

“Red on Red” by Andrew Fritz, “Palacious Shrimper” by Dennis Isenberg, and “Maty” by Elizabeth Zimmerman each received 5 votes.

Red on Red by Andrew Fritz

Tacticon 2016

 

Palacious Shrimper by Dennis Isenberg

3rd-palacious-shrimper_dennis-isenberg

Maty by Elizabeth Zimmerman

3rd-maty_elizabeth-zimmerman

 

Results – November 2016

November’s competition was open (no theme). Our guest judges were Greg Burger & Robert Backman from Precision Camera.

Class 1

We had 17 Class 1 entries with 4 awards (1st, 2nd and 3rd, honorable mention).

1st – Ginger on Track by Brian Nixon

brian-nixonginger-on-track

2nd – The Barber by Brian Nixon

brian-nixonthe-barber

3rd – Knock Out by Russ Morris

russ-morrisknock-out

Honorable Mention – Rae by Malinda Baum

(did not grant permission to display on site)

Class 2

We had 8 Class 2 entries with 2 awards (1st and 2nd).

1st – Moon Light Canyon by Andrew Fritz

andrew-fritzmoon-light-canyon

2nd – Shirley by Joshua Guenther

joshua-guenthershirley